7 راه حل برای آموزش عربی از صفر تا مکالمه

7 راه حل برای آموزش عربی از صفر تا مکالمه

ادعای آموزش عربی از صفر تا صد کمی اغراق آمیز است، اما آموزش عربی از صفر تا مکالمه رؤیایی دست یافتنی است؛ گرچه موانع مختلفی بر سر راه آموزش عربی قرار دارد که نیازمند همکاری متقابل اساتید و زبان آموزان عربی است.

به این معنی که این موانع هم از طرف استاد و هم زبان آموز باید مورد بررسی قرار گرفته و راه حل هایی برای رفع آن اندیشیده شود.

بسیاری از این موانع از طرف اساتید عربی قابل حل است. در ادامه به بعضی مشکلات و راهکارهایی که ما در سایت عربیفا برای رفع بر سر راه یادگیری زبان عربی اندیشیده ایم، اشاره می کنیم.

7 مشکل و راه حل برای آموزش عربی از صفر تا مکالمه

1- اشتغال و زمان ناکافی

من کارمندم! من روزها سر کارم؛ روز وقتم پر است؛ … این ها بخشی از مشکلاتی است که زبان آموزان در مراجعه به ما می گویند. طبیعتا با بالا رفتن سن ملزم به پذیرش برخی مسئولیت های اجتماعی هستیم و چاره ای جز هماهنگی با آن نیست.

ما برای حل این مشکل کلیه کلاس های آنلاین خود را اوایل شب موکول کردیم تا افرادی که شاغل هستند، امکان رسیدن و حضور در کلاس را داشته باشند.

2- خانه داری، تحصیل

در ادامه مشکل دیگری که گریبان گیر علاقمند یادگیری مکالمه عربی بودند، خانه داری پس از اتمام کار اداری یا تحصیل بود.

بنابراین تصمیم گرفتیم جلسات آنلاین آموزش عربی را برای استفاده آفلاین زبان آموزان خود ضبط کنیم.

3- کتاب های آموزشی ناکارآمد عربی

یکی از عمده مشکلات زبان آموزان عربی، به ویژه افرادی که قصد یادگیری لهجه شامی را دارند، کمبود منابع کاربردی است که آن ها را تا رسیدن به مکالمه عربی کمک کند.

کتاب های خوبی برای آموزش عربی فصیح وجود دارد؛ از جمله العربیه بین یدیک، صدی الحیاة و ….

اما این کتاب های کاربردی در آموزش عربی به لهجه شامی کمی کمتر است یا اگر باشد، کامل نیست.

به همین دلیل تیم عربیفا با یک سال تلاش شبانه روزی یک کتاب آموزش عربی کاربردی برای زبان آموزان لهجه شامی (لهجه سوری، لبنانی، اردنی و فلسطینی) تألیف کرد. این کتاب در قالب جزوه به زبان آموزان عربی ارائه شد و توانست رضایت آنان را برانگیزد.

ارتقای کیفی کتاب آموزش لهجه شامی همچنان با نظارت و ویرایش اساتید بومی ادامه دارد.

4- هزینه بالای کلاس های آموزش عربی

زبان عربی یک زبان گسترده است که برای یادگیری آن باید مسیر دور و درازی را طی کنید و این مسیر هرچه بلندتر باشد نیازمند صرف هزینه های بیشتر است.

مثلا یک زبان آموز برای رسیدن به مکالمه عربی باید سطوح مختلفی را بگذراند تا بتواند به طور متوسط مکالمه کند. متاسفانه خیلی از این سطوح به تنهایی با مبالغ بالا به فروش می رسند و تهیه چند سطح می تواند هزینه سنگینی برای فرد داشته باشد.

به همین دلیل از همان ابتدا ما 3 سطح آموزش عربی را به صورت فشرده در قالب یک دوره کاربردی مکالمه عربی ارائه کردیم و هزینه آن پس از محاسبه تخفیف های مناسبتی، حتی از قیمت یک سطح دوره عربی نیز کمتر می شود.

این به این معنی نیست که ما کیفیت را کم کرده و هزینه کمتری از شما می گیریم؛ بالعکس با تجاربی که در زمینه آموزش عربی داشتیم، با حفظ کیفیت و ارتقای آن، یک دوره کاربردی از صفر تا مکالمه عربی طراحی و اجرا کردیم.

5- شروع فراموشی با پایان دوره

از مشکلاتی دیگری که بر سر راه یادگیری و آموزش عربی وجود دارد، به فراموشی سپردن مطالب آموزشی پس از دوره و کلاس هستیم.

به همین دلیل ما برای رفع این مشکل و نیز برای جبران فشرده بودن دوره، به صورت رایگان زبان آموزان عربی را وارد فضایی اختصاصی برای تمرین با اساتید بومی می کنیم. زبان آموزان می توانند با تمرین کردن و رفع اشکال توسط پارتنر عربی و اساتید محلی زبان عربی، آموخته هایشان را در ذهن خود تثبیت کنند.

6- عدم استفاده از فیلم های عربی

یک راه تثبیت یادگیری و آموزش عربی تماشای فیلم و سریال عربی است؛ اما مشکلی که وجود دارد این است که این فیلم ها نیاز به تحلیل و بررسی لغات و کلمات دارند. یعنی وقتی شما زبان عربی را با تحلیل کلمات و افعال فیلم یاد بگیرید تأثیر بیشتری در یادگیری مکالمه عربی دارد و تمرین کردن را آسان تر خواهد کرد.

برای همین ما راه حلی برای رفع این مشکل اندیشیدیم.

مادر مشکلات آموزش عربی، عدم تلاش و پشتکار زبان آموز است.

7- عدم تلاش و پشتکار زبان آموز (مادر مشکلات)

عمده ترین مشکل و در واقع مادر مشکلات، که بر سر راه یادگیری و آموزش عربی وجود دارد، عدم تلاش و پشتکار زبان آموز است. آنها فکر می کنند هرچقدر مدت دوره بیشتر باشد، یادگیری مکالمه قطعی و حتمی است. البته روی سخن ما با افرادی است که هیچ تلاش، پشتکار و تمرینی برای یادگیری و آموزش دیدن نمی کنند.

باید صادقانه بگویم شما اگر جزء این دسته هستید، فقط در حال در جا زدن و رفتن به سمت سراب هستید. بهترین اساتید، بهترین دوره ها، بهترین منابع آموزش عربی، بهترین آموزشگاه های عربی و … تا زمانی که شما تلاشی نکنید هیچ سودی برایتان نخواهند داشت.

به تعبیر قرآن کریم: «وَأَنْ لَيْسَ لِلْإِنْسَانِ إِلَّا مَا سَعَى» ﴿۳۹/سوره نجم﴾. نابرده رنج گنج میسرد نمی شود.

اگر شما نیز حقیقتا به دنبال آموزش عربی و یادگیری مکالمه عربی هستید می توانید با شرکت در دوره آنلاین لهجه شامی (لهجه سوری، لبنانی، اردنی و فلسطینی) به جمع زبان آموزان عربیفا بپیوندید.

این ها بخشی از موانع مهم آموزش عربی و رسیدن به مکالمه عربی بود. طبیعتا مشکلات دیگری هم می تواند باشد؛ اگر مشکل دیگری به ذهنتان می رسد در کامنت با ما و دوستانتان به اشتراک بگذارید.

امتیاز شما به این مقاله
دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید