روش خواندن عربی کنکور + دانلود جزوه

روش خواندن عربی کنکور + دانلود جزوه

آخرین بروزرسانی در 18 فروردین 1400

زبان عربی کنکور، دومین مبحث دفترچه عمومی کنکور سراسری تا ارشد و دکتری است. با نزدیک شدن به کنکور و اهمیت بسیار زیاد عربی کنکور تب و تاب خاصی در میان دانش آموزان و دانشجویان می‌افتد. همه به دنبال راهی برای گرفتن نمره مطلوب و رتبه قبولی از دفترچه عمومی کنکور هستند.

چگونه عربی کنکور را از صفر بخوانیم؟

عربی کنکور بر خلاف تصوری که در ذهن اغلب ما نقش بسته، درس سخت و صعب العبوری هم نیست. کافی است همه ترس و اضطراب خود را کنار بگذارید و از همه اضطرابات تهی شوید.

از چه منبعی برای عربی کنکور استفاده کنیم؟

بر اساس تجربه می‌گویم فقط و فقط یک منبع کامل و فراگیر عربی کنکور را برای یادگیری دروس و قواعد انتخاب کن؛ البته بهترین کتابی که می‌توانید به آن تکیه کنید کتب عربی دبیرستان تا پیش دانشگاهی است.

حتی اگر در یک دوره جزوه کامل و جامعی از قواعد عربی کنکور جمع کرده باشید، همان می‌تواند به عنوان یک منبع کنکور برای درس عربی باشد. مهم این است که با حوصله، آرامش و اعتماد به توانایی خودتان صفر تا صد مباحث را مطالعه کنید. مطالعه عمقی و نه مطالعه برای حفظ کردن.

منابع عربی کنکور را چگونه مطالعه کنیم؟

به صورت قطره چکانی دروس را یاد بگیرید و هر جا اشکالی یا ابهامی داشتید در جایی یادداشت کنید تا در اولین فرصت آن را دوره کنید. خوب نیست در میانه مطالعه دروس را رها کنید و انرژی خود را صرف آن مسئله کنید. در این شرایط نباید فورا خود را ببازید؛ شما هیچ چیزی را از دست نداده‌اید، فقط کمی ترسیده‌اید. ولی نفس عمیقی بکشید و کنترل خودتان را از دست ندهید. اینجا شما هستید که رئیس هستید نه قواعد عربی!

همیشه یک دفترچه به همراه داشته باشید و نکاتی که در عربی کنکور به نظرتان مهم و ضروری است را یادداشت کنید. بعدا برای خود یک جزوه عالی خواهید داشت و از مرور کردن آن پشیمان نخواهید شد.

از بودجه بندی عربی کنکور غافل نشوید

سوالات عربی در کنکور شامل چند بخش زیر است:

بخش اول: شامل ترجمه است. این قسمت دارای 8 سوال است، که عبارت است از: 5 سوال ترجمه عربی به فارسی و 2 سوال ترجمه فارسی به عربی (تعریب) و 1 سوال مفهومی است.

بخش دوم: بخش دوم از قواعدی در نحوه مطالعه عربی کنکور موثر است، شامل درک مطلب است. این قسمت دارای 9 سوال است که 4 سوال آن از متن و 2 سوال آن از حرکت گذاری و 3 سوال آن از ترکیب و تجزیه طرح می شود.

بخش سوم: این بخش شامل سوالات قواعد عربی 2 و 3 است. دارای 8 سوال که 1 سوال از مباحث اعلال، حدود 2 سوال از مرفوعات و 3 سوال از منصوبات و 1سوال از اعراب فعل مضارع و 1 سوال از صفت و مضاف الیه و … با توجه به تقسیم بندی بالا، 8 سوال ترجمه  و 4 سوال درک مطلب است، بنابراین حدود 55 درصد سوالات از قسمت ترجمه است.

نکته: باید این را بدانیم که گاهی اوقات پاسخگویی به سوالات قواعد نیز لازمه دانستن ترجمه است، بنابراین ارزش ترجمه و درک مطلب بسیار بالاست.

تست‌ها و نمونه سؤالات عربی کنکور را دریابید

کسی که شنا کردن را یاد گرفته، حالا باید به دل آب بزند. اولش شاید کمی سخت باشد ولی کمی که دست و پا بزنید، خواهید دید به تنهایی دارید شنا می‌کنید. حل کردن نمونه تست‌های عربی هم مصداق همین است؛ ابتدا بدون نگاه کردن به جواب تست‌ها، با دقت تمام به حل آن‌ها بپردازید و پس از انتخاب گزینه خودتان، به پاسخ آزمون مراجعه کنید.

ترجیحا از کتب کمک درسی برای حل تست استفاده کنید؛ چون پاسخ‌های تشریحی آن می‌تواند حاوی نکات ارزشمندی باشد که بسا در کتاب به آن دست نیافته باشید!

معرفی چند نمونه کتاب و جزوه آموزش قواعد زبان عربی کنکور سراسری و دانلود رایگان

برخی از این منابع و جزوه‌ها توسط رتبه‌های برتر و کارشناسان زبان عربی تدوین شده است. پیشنهاد می‌کنیم منابع کنکور عربی را به رایگان از سایت عربیفا دانلود کنید.

نمونه محتوای منابع آموزش قواعد عربی کنکور

امتیاز شما به این مقاله
دیدگاه‌ها ۳
ارسال دیدگاه جدید